Uzun bir tatil daha sona erdi. 🧘🏻 Büyük çoğunluğunuz eminim ki bilgisayarı 1 defa dahi açmadı, maillerine bakmadı ve haftanın ilk işi olarak mail kutusunu temizliyor. 😁 Ama ben bu şekilde rahat bir tatil maalesef ki yapamıyorum.

Mesleki dezenformasyon olduğunu düşündüğüm bir yapım var. Daha tatile başlamadan önce tatilde yapacaklarımı planlarım. Bu planlamanın hem zamanımı verimli değerlendirmem hem de yeni keşifler için çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Gideceğim tatil beldesini detaylıca araştırırım. Bölgede hangi turistik yerler, etkinlikler veya aktiviteler bulunduğunu öğrenir, çevredeki çarşıları ve pazarları keşfederim. Otele tıkılıp kalan insanlardan değilim. Her zaman keşfetmeyi severim. Ayrıca, tatilim sırasında yeni tatlar denemek için yöresel restoranlar veya kafe önerilerini incelerim. Soluklandığım sırada hangi kafe ve restoran bilgisayar açıp çalışmak için uygun, değerlendiririm.

Tatil süresince farklı kişilerle iletişim kurmaktan heyecan duyarım. Oteldeki diğer konuklarla sohbet ederim, esnafla, yerel halkla etkileşimde bulunurum ve yeni insanlarla tanışırım. Böylece farklı bakış açılarından ve deneyimlerden faydalanabilirim. Farklı kişiler ve kültürler tanımak her zaman ufkumu açar. Bu ilişkileri uzun vadeli yönetebilmek ise ayrı bir meziyet.

Tatilim sırasında kaldığım oteldeki farklı deneyimleri yakından incelerim. Otelin yönetimine veya çalışanlarına, oteldeki hizmetlerin nasıl geliştirilebileceği konusunda geri bildirimlerde bulunurum. Ayrıca, otelin diğer misafirlerinin deneyimlerini dinlemeyi severim. Benim görmediğim, fark etmediğim ya da önemsemediğim noktaların diğer insan için önemini öğrenmek benim için her zaman değerlidir. Bu sayede yanlış bir odağım varsa düzeltirim.

Tatilim sırasında boş zamanlarımda, sektördeki güncel gelişmeleri takip ederim. (Biz tatildeyken dünya harıl harıl çalışıyor. 👩🏼‍💻 ) Ürün yönetimi konusunda ilgili blogları, makaleleri veya videoları izlerim. Bu benim olmazsa olmaz rutinimdir ve hiç bir tatil bunun önüne geçemez. 😅 Böylece kendimi mesleki olarak güncel tutar ve yeni fikirler edinirim.

Her sene yeniden ve yeniden seyahat ve turizm sektöründe kullanılan yeni teknolojileri ve trendleri incelerim. Örneğin, otellerdeki dijital çözümler, rezervasyon platformları veya mobil uygulamalar gibi yenilikleri takip ederim. Bu şekilde, gelecekteki ürün projelerimde bu trendleri kullanma veya ilham alma fırsatı bulabilirim.

Tatildeyken yeni deneyimler ve mesleki gelişim çabaları arasında kendime zaman ayırarak, gevşeme aktivitelerine katılırım ve zihinsel olarak yenilenirim. Tatildeki rahatlama ve yeniden enerji kazanma süreci, daha verimli bir çalışma sürecine girebilmem için önemlidir.

Tatilin, hem dinlenme hem de mesleki gelişim için bir fırsat olduğunu unutmamak gerekir. Tatil sürecinde dinlenmek önemlidir ancak zamanı verimli kullanmak, günlük aktiviteleri planlamak, mesleki deneyimleri arttırmak tatilin keyfini çıkarmak kadar gereklidir diye düşünüyorum. Bu düşüncelerime itiraz edebilirsiniz. Çünkü benim ki mesleki dezenformasyon… 😁

Bir Cevap Yazın